Objevte sílu Pilates: Cesta k silnějšímu, ohebnějšímu a zdravějšímu já

09.01.2024

Pilates není pouze cvičení, je to způsob, jak si zlepšit kvalitu života. Pilates je zaměřený na posílení svalů celého těla, zejména hlubokých břišních a zádových svalů a svalů pánevního dna. Tím, že metoda klade důraz na zpevnění hlubokých břišních svalů, jako opory pro páteř, je páteř méně namáhána. Cvičení vede ke správnému držení těla, pomáhá od bolestí zad a kloubů a posiluje pánevní dno (výborné cvičení po porodu, předchází inkontinenci a dalším zdravotním potížím).

Jaké jsou benefity a důvody, proč si vybrat cvičení Pilates?

Zpevnění: Pilates je známý tím, že zpevňuje svaly celého těla. Bez ohledu na to, zda jste začátečník nebo zkušený cvičenec, Pilates cviky pracují nejen s velkými svalovými skupinami, ale také s hlubokými svaly, které jsou důležité pro správné rozložení sil, které pomáhají vyvážit tělo, zlepšují celkovou sílu a držení těla.

Ohebnost: Flexibilita je klíčovým prvkem celkové fyzické pohody. Pilates vám pomůže rozvinout ohebnost a zlepšit rozsah pohybu, který je důležitý pro správné fungování tělesného systému – např. pohyblivost kyčlí je velmi nízká z našeho sedavého stylu života, přitom jejich pohyblivost je důležitá pro lymfatický i nervový systém našeho těla.

Držení těla: Posilování hlubokých svalů břicha, zad a páteře, správné brániční dýchání a zapojení pánevního dna je základem pro pracující a fungující střed těla. Tím dochází k vyrovnání tělesné postavy a prevenci bolestí zad. Naše tělo by totiž správně mělo být v rovnováze a minimálně náš svalový systém zatěžovat. V případě špatného držení těla dochází k přetížení některých částí těla a tím k jejich bolestem.

Relaxace: Cvičení pilates je spojením dechu a pohybu. Tato kombinace pomáhá snížit stres, zklidnit mysl a zlepšit celkovou duševní pohodu. Čas, který člověk věnuje sám sobě, je to jako terapie pro tělo i mysl.

Cvičení pro všechny: Jedinečným rysem cvičení Pilates je jeho schopnost přizpůsobit se různým úrovním fyzické kondice. Bez ohledu na to, zda jste začátečník nebo pokročilý cvičenec, můžete přijít cvičit. Ať je jaro nebo podzim, kdykoliv se dá zapojit.

Prevence a kompenzace: Pilates zdůrazňuje správnou techniku a kontrolu pohybu, což pomáhá snižovat riziko zranění. Je ideální pro rehabilitaci a prevenci opakujících se bolestí zad a kloubů. Při mírné úpravě je vhodný pro těhotné. Po konzultaci s lékařem je také vhodným začátkem pro cvičení po porodu.

Základním kamenem pilates je myšlenka na tzv. "powerhouse" čili jádro těla. Tato oblast, zahrnující svaly břicha, páteře, pánve a hýždí, se stává středem naší fyzické síly. Během cvičení pilates pracujeme na posílení tohoto jádra, čímž dosahujeme lepší stability, rovnováhy a celkové síly. Pilates zdůrazňuje synchronizaci dechu a pohybu. Vdech a výdech jsou integrované do každého cviku, což nejenže posiluje spojení mezi tělem a myslí, ale také podporuje efektivní dodávání kyslíku do svalů. Tento symbiotický vztah dechu a pohybu zvyšuje energii a soustředění. Ve světě rychlých cvičebních trendů zdůrazňuje pilates kvalitu pohybu nad kvantitou opakování.

Pokud se rozhodneme k pohybu je vhodné začít cvičením Pilates, kterým je dobré kombinovat i kondiční lekce. Při kondičních lekcích nestíháme kontrolovat správné provedení a dýchání – toto si musíme přinést již z naučených cvičení, pohybů a ze života.