Zdravý životní styl - vyvážená strava a pohyb

28.03.2024

V dnešní uspěchané a často hektické době je snaha o udržení zdravého životního stylu mnohdy výzvou. Ale přestože se to může zdát náročné, není to nemožné. Klíčem k dosažení zdraví a vitality je vyvážená strava a pravidelný pohyb.

Vyvážená strava jako základ zdraví

Základem každého zdravého životního stylu je vyvážená strava, která zahrnuje pestrou škálu potravin z různých skupin. Zahrňte do své stravy čerstvé ovoce a zeleninu, celozrnné obiloviny, bílkoviny zdravých zdrojů jako jsou ryby, maso od lokálních farmářů, luštěniny, ořechy a semena. Omezte konzumaci rafinovaných cukrů, nasycených tuků a průmyslově zpracovaných potravin.

Je velice záhodno dodržovat v jídle jistou pravidelnost, ve které se každý bude cítit dobře, po jídle lehce a tělo nebude strádat pocitem hladu. Každý jsme jedinečný, někomu vyhovuje vydatná snídaně a někdo si dá raději až oběd. To vnímání sebe sama je důležité. Pokud je cílem zhubnout a nedaří se to, je dobrým doporučením, začít si psát vše, co si dáme do úst a také v kolik hodin. Najednou třeba zjistíme, že nějaké jídlo přijímáme 18 hodin denně, což je hrozně moc a nenecháme trávení odpočinout, a kromě hlavních jídel + svačin např. uždibujeme při vaření, dojídáme po dětech a večer k televizi si dáme misku pistácií. Napsané černé na bílém prozradí mnohé, ať o množství jídla, o frekvenci stravování, tak i o obsahu, která by během dne měla být vyvážená.

Vždy ale platí pravidlo, že je mnohem zdravější sníst v klidu a v pohodě buřt než v rychlosti a ve stresu dušenou brokolici. Stresové hormony negativně ovlivňují celou škálu věcí, včetně trávení a využití prospěšných látek v naší stravě.

Pravidelný pohyb pro silnější a zdravější tělo

Pohyb by měl být nedílnou součástí každodenního života. Není potřeba trávit hodiny v posilovně, stačí najít aktivitu, která dělá každému radost. To může zahrnovat chůzi, běh, jízdu na kole, plavání, jógu nebo cvičení venku. Dobré je najít vyvážený mix kondičního cvičení, posilování svalů a najít si čas i na kompenzaci v podobě protažení, dýchání a relaxace. Každý pohyb se počítá a vždy je lepší vyjít po schodech než jet výtahem.

Při sedavém zaměstnání, je dobré najít způsoby, jak zahrnout pohyb do svého pracovního dne. Například jízda na kole do práce, polohovatelný pracovní stůl, u kterého je možné také stát nebo se zamyslet nad tím, jaký máme pohybový stereotyp při výkonu svého zaměstnání, zda mi z něj neplynou nějaké zdravotní problémy, které by mě nemuseli trápit, kdyby se tento pohybový stereotyp napravil, apod.

Opět se dá aplikovat metoda vidět vše černé na bílém. Hodně z nás vlastní chytré hodinky, náramky či aplikace v telefonu, které zaznamenávají pohyb a další parametry. Často si uvědomujeme, že málo chodíme, že málo spíme, atd. Ale vidět tyto nízké a špatné hodnoty reálně před sebou může být motivací a bičem nad sebou samým.

Udržení zdravého životního stylu: rovnováha a samospráva

Důležitým prvkem zdravého životního stylu je udržování rovnováhy mezi stravou, pohybem a relaxací. Mít na paměti také význam odpočinku a spánku. Nedostatek spánku může negativně ovlivnit náladu, energii a celkové zdraví. Spát dostatek hodin každou noc a najít si čas na relaxaci a zvládnutí stresu.

Co mám tedy teď dělat?

Začít s malými kroky, které se postupně stanou přirozenou součástí mého života a budovat si tím život, který mi bude vyhovovat, přinášet radost a spokojenost. Někdo si teď může říct, že mu přináší radost pořádně se najíst a sedět večer u televize, ale dělá mu poté radost i pohled do zrcadla nebo opakující se běžné choroby? Proto je důležitá rovnováha.

Zdravý životní styl není o extrémech nebo o přísných dietách. Je to o tom, jak najít rovnováhu mezi vyváženou stravou, pravidelným pohybem a celkovou péčí o sebe. Malé změny v každodenním životě mohou mít velký dopad na naše zdraví a pohodu.